Ikona strzałkiTVN24 Biznes

TVN24 Biznes | Z kraju

Nadchodzi zima, a oni nie mają żadnych zapasów. Najnowsze badanie

14 września 2022 13:42

Niemal połowa Polaków (46 proc.) ogrzewa swoje mieszkania lub domy przede wszystkim przy wykorzystaniu własnych pieców lub kotłów węglowych. Co czwarty z nich nie ma żadnych zapasów węgla - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Aż 79 procent respondentów przewiduje, że będzie miało trudności z zaopatrzeniem się na okres grzewczy. Problemy mogą dotknąć głównie wsi, gdzie aż 77 procent mieszkańców ma piec węglowy.

W środę Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało wyniki sierpniowego sondażu "Polacy wobec kryzysu energetycznego" przeprowadzonego w ramach cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia", w którym co miesiąc badane jest inne zagadnienie.

Zgodnie z danymi CBOS 46 proc. Polaków ogrzewa swoje mieszkania lub domy przede wszystkim przy wykorzystaniu własnych pieców lub kotłów węglowych, 28 proc. korzysta z miejskiej lub lokalnej (np. osiedlowej) sieci ciepłowniczej, a 22 proc. – z własnego ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. Osoby deklarujące inny rodzaj ogrzewania (4 proc.) wykorzystują drewno, pellet, rzadziej – pompy ciepła.

"W ciągu ostatniego półtora roku zmniejszyły się odsetki badanych deklarujących ogrzewanie domów przy użyciu pieców, kotłów węglowych (o 4 punkty procentowe) oraz przy wykorzystaniu własnego ogrzewania gazowego, olejowego bądź elektrycznego (spadek o 3 pkt), a wzrosła liczba korzystających z miejskiej lub lokalnej (np. osiedlowej) sieci ciepłowniczej (o 6 pkt)" - podało CBOS. Eksperci zwrócili uwagę, że w porównaniu z rokiem 2018 wyraźnie zmniejszył się odsetek osób deklarujących wykorzystywanie pieców i kotłów węglowych (z 59 proc. do 46 proc.).

Kotły i piece węglowe mniej popularne w większych miastach

Z pieców lub kotłów węglowych korzysta 77 proc. mieszkańców wsi; popularność tego rozwiązania maleje wraz ze wzrostem wielkości miejsca zamieszkania. Mieszkający w większych miejscowościach częściej ogrzewają swoje mieszkania lub domy z wykorzystaniem miejskiej lub lokalnej sieci ciepłowniczej - takiej odpowiedzi udzieliło 58 proc. mieszkańców dużych i 65 proc. respondentów z największych miast.

CBOS poinformował, że spośród badanych, którzy ogrzewają domy lub mieszkania za pomocą węgla, 35 proc. ma "tylko niewielkie zapasy tego surowca na nadchodzący sezon grzewczy", a 40 proc. zadeklarowało zupełny brak zapasów. "Jedynie co jedenasty deklaruje, że wystarczy mu węgla na cały sezon grzewczy (9 proc.), a co siódmy (15 proc.) – że ma spore zapasy, ale niewystarczające na cały sezon" - wskazano.

Wielkość zapasów jest skorelowana z dochodem per capita. "Wśród ankietowanych o dochodach na osobę do 1499 zł jedynie 16 proc. ma wystarczające lub spore zapasy tego surowca, a w grupie respondentów o dochodach per capita 3000 zł i więcej odsetek ten jest dwukrotnie większy (30 proc.)" - poinformował ośrodek badawczy. Jak zaznaczono, 70 proc. gospodarstw o najwyższych dochodach deklaruje, że ma "niewielkie zapasy" albo nie ma ich w ogóle.

79 proc. ogrzewających węglem oceniło, że ich gospodarstwa domowe będą miały problemy z zaopatrzeniem w ten surowiec w nadchodzącym sezonie grzewczym. "Najczęściej obawy te dotyczą zarówno braku węgla na rynku, jak i zbyt wysokich jego cen (46 proc.), rzadziej jedynie zbyt wysokich cen (22 proc.) bądź też jedynie deficytu tego surowca na rynku (11 proc.)" - podało CBOS.

Ocena działań rządu

W sierpniowym sondażu badano również stosunek Polaków do działań rządu mających na celu ograniczenie wzrostu kosztów prądu i ogrzewania. 60 proc. badanych oceniło tę politykę negatywnie, a zadowolenie wyraziło 28 proc. Stosunek ten kształtuje się inaczej w rozbiciu na poszczególne grupy.

"Częściej pozytywnie działania rządu oceniają starsi respondenci (44 proc. badanych w wieku 65 lat i więcej), mieszkający na wsi (31 proc.) i w miastach do 100 tys. mieszkańców (30–31 proc. w zależności od kategorii), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (40 proc.), o dochodach per capita od 1500 zł do 2999 zł (37–38 proc. w zależności od kategorii)" - poinformował CBOS. "Z kolei negatywnie na temat prac gabinetu Mateusza Morawieckiego w zakresie ograniczenia wzrostu kosztów prądu i ogrzewania ponadprzeciętnie często wypowiadają się ankietowani w wieku 25–44 lata (71–72 proc.), mieszkańcy największych miast (70 proc.), absolwenci wyższych uczelni oraz badani o dochodach per capita wynoszących co najmniej 4000 zł (po 71 proc.)" - wskazano.

Opinie na temat polityki rządu znajdują odzwierciedlenie w grupach wyborców poszczególnych partii. Działania rządu "źle" ocenia 28 proc. elektoratu PiS, 80 proc. wyborców Lewicy (CBOS zastrzegł, że na próbę przypadła niewielka liczba zwolenników tej partii), 79 proc. wyborców Polski 2050, 76 proc. elektoratu Konfederacji i 84 proc. głosujących na KO. W grupie "niezdecydowanych, na kogo głosować" działania rządu negatywnie oceniło 62 proc. respondentów; podobnie (61 proc.) odpowiedziało grono osób, które w ogóle nie zamierzają głosować.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (388) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 14-25 sierpnia 2022 roku na próbie liczącej 1043 osoby (w tym: 60 proc. metodą CAPI, 23,3 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI).

Problemy z dodatkiem węglowym

Według danych zebranych przez TVN24 Biznes z 14 województw kwota wynikająca z wniosków o dodatek węglowy sięgnęła 15,7 miliarda złotych. Tymczasem na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył 11,5 miliarda złotych. Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska i Klimatu, ocenił w rozmowie z TVN24 Biznes, że jeśli kwota z wniosków przekracza założony budżet, to dlatego, że są to wnioski złożone "niepoprawnie lub przez osoby nieuprawnione do tego".

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

Tąpnięcie w liczbie zdjęć z fotoradarów. Rekordzista z "zakrętu mistrzów"

5 LUTEGO 10:35

To ma być kolejny cios w Kreml. Nowe przepisy weszły w życie

5 LUTEGO 8:41

Zakaz handlu. Czy w lutym zrobimy większe zakupy w niedziele?

5 LUTEGO 9:23

Najpopularniejsze auta w Europie. Zmiana lidera po 14 latach

4 LUTEGO 10:29

Fala wniosków o 500 plus. "Zainteresowanie jest bardzo duże"

4 LUTEGO 14:48

Kontrowersje wokół Trasy Kaszubskiej. "Oburzenie" po decyzji GDDKiA, ministerstwo odpowiada

4 LUTEGO 14:03

Emeryci dorabiają na potęgę. Ministerstwo podaje dane

4 LUTEGO 12:15

Pierwszy wysłany kupon i ogromna wygrana 18-latki

4 LUTEGO 13:29

Fala wniosków o 500 plus. "Zainteresowanie jest bardzo duże"

4 LUTEGO 14:48

Ostatnie godziny do embarga. "Zawirowań na rynku nie można zupełnie wykluczyć"

4 LUTEGO 9:14

Klienci największego banku w Polsce na celowniku oszustów. "Możesz stracić pieniądze"

4 LUTEGO 11:13

Turecka firma reaguje na sankcje. List do rosyjskich linii lotniczych

4 LUTEGO 9:40

Ponad 30 zawodów, na które ma być największe zapotrzebowanie. Nowa lista

3 LUTEGO 17:42

Zakaz dla rosyjskich produktów naftowych. Jak embargo wpłynie na ceny paliw?

3 LUTEGO 20:42

Nowość w zwrotach podatku. "Wiele osób może być zaskoczonych"

3 LUTEGO 13:07

Drastyczny spadek na rynku kredytów mieszkaniowych

3 LUTEGO 14:42

Członek KRRiT o lex pilot: magiczna wiara, że pierwsze miejsca na liście wyborczej są "biorące"

3 LUTEGO 8:44

Ustawa budżetowa z podpisem prezydenta. Wśród założeń jest jednocyfrowa inflacja

3 LUTEGO 11:54

Bezrobocie w USA na najniższym poziomie od ponad pół wieku

3 LUTEGO 21:50

FTSE 100 na historycznych szczytach

3 LUTEGO 21:36

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2022 roku

3 LUTEGO 14:21
Ikona strzałki
Przejdź na BIZNES